Kommenteeri

Kas teadsid, et need tegevused aitavad kaalu langetada?

Tekst: Ulvi Leinus

Kuigi pealtnäha tundub kehakaalu langetamine vaevarikka ja kuluka tegevusena, ei pruugi see sugugi nii olla. Vahel võib ka paarist lihtsast ja lõbusast tegevusest päevas abi olla.

Kas sa oled üks nendest, kes kuuldes sõna „dieet” tunneb, et see tähendab ainult kapsalehekeste ja porgandi näksimist? Pelgalt ainuüksi mõte dieedist tekitab sinus ilmselt õudustunde, et su enda kõrvad, mis muidu on ju täiesti tavalised normaalsed kõrvad, hakkavad justkui nõiaväel tempokalt kasvama ja esihambad pikenema ning peeglist vaatab sulle vastu hiigelsuur jänes.

Ega sellest kaalunumbrist ei olekski nagu lugu, kui see ei mõjutaks liigeseid, südant ja üldist terviseseisundit. Nüüd mõtled sa, et no kindel värk, hakkab jälle pihta: käi jõusaalis müttamas, jookse maratone ja äkki peaks ka pea peal seisma hakkama. Võib-olla käib peast läbi ka mõte, et tegelikult ei ole sul ju üleüldse aega koos kümnete teistega spordisaalis higistamiseks ja siis veel see kah, et eelarve augud vajavad lappimist. Tegelegu selle kõigega need, kellel aega ülearu ja raha laialt raisata. Siinkohal võta nüüd hoog maha, sest kaalu maha saamiseks ei pea ilmtingimata kõigest heast ja paremast loobuma, tundide kaupa jõusaalis rassima ega suurt hunnikut raha välja käima. See teekond algab väga lihtsatest ja väikestest asjadest. Sul tuleb  olla vaid järjepidev, enda suhtes leebe ja positiivselt meelestatud.

Algatuseks patsuta endale mõttes õlale, kui oled iga päev liikunud õues vähemalt pool tundi. Tunnustatud liikumisekspertide sõnul peaks iga inimene, kes soovib terve püsida, end just nii palju värskes õhus liigutama.

Lisaks proovi ka neid tegevusi:

Niida 20 minutit muru

Selle käigus sa liigud ja tööd saavad su lihased. Paranevad ka vereringe ja kudede hapnikuga varustatus, ja mis peamine, tunned rõõmu sellest, kui näed, millise hunniku tööd oled ära teinud. Sa ei pea seda võtma kui tüütut tegevust, vaid mõtle kui tore ja kenasti kujundatud õueala selle tulemusel sai loodud. Kui igatsed eriti tugevaid käelihaseid, siis miks mitte kaevata valmis ka mõni lillepeenar või sõidutada kallist inimest aiakärus – niisama lõbu pärast.

                                Foto: Adobe Stock

Tegutse 20 minutit aias umbrohtu rohides või istutustöid tehes

Nii saavad jälle tööd su armsad jalalihased, mille olemasolu sa talve jooksul äragi ehk oled unustanud. Aiatöid tehes ei mõtle sa, et tegid 20, 30 või sada kükki, kuigi sa seda tegelikult teed. Lisaboonuseks on, et saad rahulikult mõelda omi mõtteid ning kuulata looduse hääli. Samas näed peenra kõrval kükitades, kuidas edenevad sinu hoolealused lemmiktaimed ja ühtäkki ei ärritagi enam sind mõte, et umbrohi kasvab kiiremini, kui sa jõuad seda oma unistuste peenralt eemaldada.

Võta pool tundi aega koristustöödeks

Triigi näiteks pesu, pese põrandaid või toimeta tolmuimejaga, sest koristustöid tehes on sul võimalus liigutada kogu keha ja kulutatud kaloritest räägib su niiskeks tõmbunud riietus.

Foto: Adobe Stock

Tee kümneminutine sörk

Pärast pikemat istumist on hea ennast veidi liigutada, et paraneks kudedes verevarustus. Kui sul on lisakilosid kogunenud ülemäära palju, siis asenda sörk kiire kõnniga, et mitte liigestele liiga teha. Kui tunned, et jõuad rohkem, siis naudi tervisejooksu kauem ja tee kasvõi tervele naabruskonnale tiir peale. Kui samas vaimus jätkad, võib juhtuda, et ühel ilusal päeval jooksed isegi maratoni.

Foto: Adobe Stock

Naudi pool tundi ujumist

Ujumine on kasulik kogu su füüsisele, sest see tagab kõigi lihaste töö, paraneb rüht ja suureneb kopsumaht. See on tõeliselt hea aeg enda hüvanguks, sest samal ajal ei saa sa tegelda millegi muuga. Söögitegemine, laste kodutööde kontrollimine, videokõned kolleegidega ja läbirääkimised äripartneriga peavad nüüd ootama, sest see on Sinu aeg. Suvist aega kasuta vabas vees ujumiseks, talvel sobib hästi ka bassein.

Foto: Adobe Stock

Kui sul on kujunenud nendest tegevustest oma lemmik, siis tegele sellega iga päev ja tunne rõõmu. Vahva, kui saad oma jalutus- või sörgiringile haarata kaasa ka mõne sõbra või pereliikme, sest koos on lõbusam. Tervisespetsialistid väidavad, et kui suudad iga päev kulutada sada lisakalorit, on aastane kaalulangus 4–5 kg ja seda ei olegi nii vähe… Kui mõtled nüüd näiteks vanaema sahvris olevale suurele kolmeliitrisele kurgipurgile ja sellele, et peaksid seda igapäevaselt kotis kaasa vedama, siis ilmselt loobuksid meelsasti sellest võimalusest ja pigem liigutaksid end pisut rohkem, kui et jääksid vanade harjumuste juurde. Kindlasti ütlevad ka su jalad sulle aitäh, kui saad selle raskuse aasta pärast hommikul koju jätta.

Lisa kommentaar

Email again: