Kommenteeri

Hüaluroonhape on keha jaoks asendamatu

Tekst: Drogerii veebipood

Viimasel ajal on kujunenud tervisetemaatika üheks võtmesõnaks hüaluroonhape, mida leidub nii paljudes kosmeetikatoodetes kui toidulisandites. Mis „imeasi” see on ja kuidas see ikkagi toimib?


Hüaluroonhape aitab hoida naha loomulikku niiskustasakaalu. Foto: Adobe Stock.

Hüaluroonhape toimib meie kehas rakutasandil. See on oluline naha, luude, sidekoe ja kõhre komponent, mis aitab hoida naha normaalset struktuuri, veetasakaalu ja verevarustust, luues nii ka eeldused naharakkude pidevaks uuenemiseks. Keha hüaluroonhappe varudest umbes pool paikneb nahas, kus selle peamiseks ülesandeks on naha niiskustasakaalu säilitamine (Dovedytis et al 2020). Arvatakse, et hüaluroonhape noorendab nahka, soodustades rakkude uuenemist ning kollageeni ja elastiini tootmist nahas (Bukhari et al 2018).

Kräuterhaus Sanct Bernhardi üaluroonhapet sisaldav näokreem aitab hoida naha loomulikku niiskustasakaalu ja silub märgatavalt kortse. Foto: Kräuterhaus Sanct Bernhard.

Täites rakkudevahelist ruumi, kaitseb hüaluroonhape rakke ka mitmesuguste mehaaniliste mõjutuste eest. Lihtsamalt öeldes hoiab see luud ja liigesed „õlitatuna”. Kui liigesed on niisutatud, siis luud ei hõõrdu üksteise vastu ja ei tekita valu. Tuginedes sellele teadmisele kasutatakse hüaluroonhapet palju just liigestele mõeldud toodetes, et hoida ära hüaluroonhappe vaegusest põhjustatud valu. Jaapanis 2012. aastal tehtud teadusuuring näitas, et vähemalt kahe kuu jooksul 200 mg hüaloroonhappe tarbimine võib vähendada oluliselt liigesevalu osteoartriiti põdevatel kuni 70-aastastel inimesel (vt Tashiro et al 2012). Hüaluroonhappe võimalikku valu leevendavat mõju on näidanud teisedki teadusuurinud (vt nt Douglas et al 2008, Maheu et al 2016). Üks mugavamaid lahendusi hüaluroonhappe profülaktiliseks kasutamiseks on vajaliku aine manustamine toidulisandina.

Kräuterhaus Sacnt Bernhardi 500 mg hüaluroonhappe kapslid on väga kvaliteetsed ja soodsa hinnaga. Foto: Kräuterhaus Sanct Bernhard.

Piisava koguse hüaluroonhappe olemasolu organismis on oluline ka selleks, et luud püsiksid tugevad. Seetõttu võib hüaluroonhape olla abiks ka luukoe kadumise aeglustumisel (Ma et al 2013). Kinnitust on see hüaluroonhappe võimalik kasulik omadust seni siiski leidnud vaid loomkatsetes.

Põnev on ka teada, et hüaluroonhape võib aidata haavadel kiiremini paraneda, reguleerides paranemise ajal põletiku taset (vt Litwiniuk et al 2016).

Samuti on teadusuuringutes täheldatud, et hüaluroonhappe tarvitamine seespidiselt võib väheneda refluksi sümptomeid, aidates söögitoru kahjustatud limaskestal rahuneda ja samas kiirendada taastumisprotsessi (vt Palmieri et al 2013, Fagoonee et al 2021).

Silmatilgad, mis sisaldavad hüaluroonhapet võivad vähendada ,,kuiva silma” sümptomeid ning parandada seeläbi silmade tervist (vt Barabino et al 2014). Tuleb siiski tähele panna, et siiani ei ole veel selge, kas hüaluroonhapet sisaldavate toidulisandite tarvitamisel on sama toime silmadele kui hüaluroonhapet sisaldavatel silmatilkadel. See ei tähenda siiski, et silmi toidulisandite abil aidata ei saaks. Tõestatud on näiteks tsingi ja A-vitamiini oluline roll silmade normaalsel toimimisel. Viimast leidub eriti palju näiteks mustikates, mida tasub suvel metsa minnes kindlasti suhu pista. Kel mustikaid parajasti pole, saab normaalse nägemise hoidmisel abi ka näiteks Kräuterhaus Sanct Bernhardi vitamiinikapslitest silmadele.

Kräuterhaus Sanct Bernhardi vitamiinikapslid silmadele sisaldavad A-vitamiinirohket mustikaekstrakti, tsinki ja B2-vitamiine, mis aitavad hoida normaalset nägemist.

Leidkem vajadusel abi toodetest, mis aitavad meil olla tervemad, ilusamad ja enesekindlamad!

Drogerii veebipoest leiad suurepärase kvaliteedi ja soodsa hinnaga Kräuterhaus Sanct Bernhardi hüaluroonhappe kapslid ja kortsudevastase hüaluroonhappe kreemi.


Kasutatud kirjandus

Matthew Dovedytis, Zhuo Jie, Liu Samuel Bartlett: Hyaluronic acid and its biomedical applications: A review (2020): https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666138120300128

Syed Nasir Abbas Bukhari, Nur Liyana Roswandi: Hyaluronic Acid, a Promising Skin Rejuvenating Biomedicine: A Review of Recent Updates and Pre-clinical and Clinical Investigations on Cosmetic and Nutricosmetic Effects (2018): https://www.researchgate.net/publication/327952833_Hyaluronic_Acid_a_Promising_Skin_Rejuvenating_Biomedicine_A_Review_of_Recent_Updates_and_Pre-clinical_and_Clinical_Investigations_on_Cosmetic_and_Nutricosmetic_Effects.

Alberto Migliore, Simone Procopio: Effectiveness and utility of hyaluronic acid in osteoarthritis (2015): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4469223/.

Toshiyuki Tashiro, Satoshi Seino et al: Oral administration of polymer hyaluronic acid alleviates symptoms of knee osteoarthritis: a double-blind, placebo-controlled study over a 12-month periood (2012): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23226979/.

Douglas S Kalman, Maria Heimer et al: Effect of a natural extract of chicken combs with a high content of hyaluronic acid (Hyal-Joint) on pain relief and quality of life in subjects with knee osteoarthritis: a pilot randomized double-blind placebo-controlled trial (2008): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18208600/.

Emmanuel Maheu et al: Efficacy and safety of hyaluronic acid in the management of osteoarthritis: Evidence from real-life setting trials and surveys (2016): https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0049017215002863.

Jenny Ma, Patrick V Granton et al: Oral administration of hyaluronan reduces bone turnover in ovariectomized rats (2013): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23256527/.

Malgorzata Litwiniuk, Alicja Krejner et al: Hyaluronic Acid in Inflammation and Tissue Regeneration (2016): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26978861/.

Sharmila Fagoonee, Norma Scigliano et al: Mucoprotective effect of a galactomannan- and hyaluronic-based medical device in a reconstructed human esophageal epithelium (2021): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34930000/.

B Palmieri, A Merighi et al: Fixed combination of hyaluronic acid and chondroitin-sulphate oral formulation in a randomized double blind, placebo controlled study for the treatment of symptoms in patients with non-erosive gastroesophageal reflux (2013): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24379055/

Stefano Barabino, Maurizio Rolando et al: The effect of an artificial tear combining hyaluronic acid and tamarind seeds polysaccharide in patients with moderate dry eye syndrome: a new treatment for dry eye (2014): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24030535/.

Lisa kommentaar

Email again: