Kommenteeri

Kuidas palava ilmaga janu ohjeldada?

Tekst: Ulvi Leinus
Fotod: Adobe Stock

Kui janu on väljakannatamatu ja tundub, et võiksid endale palava ilmaga lõputult vett sisse valada, siis leiad siit janu ohjeldamiseks mõned näpunäited.

Jaanipäev on rõõmsalt ära peetud ja oled ehk pikkadest pühadest ehk isegi veidi väsinud. Lõpuks ometi on päike säramas ja veekogud ujumissoojad. Kuumade ilmadega kipume aga kiiresti ja palju jooma ja selle üle ei pruugi rõõmustada meie neerud, mis töötavad sellisel juhul sageli võimete piiril. Liigse vedelikuga uhutakse kehast välja ka tavapärasest rohkem mineraalaineid ja nii lähebki meelest see, et ükski liig ei ole hea ja ka vedelikku tuleb mõõdukalt tarvitada. See kui palju me vedelikku tarvitame, on seotud kaaliumi ja naatriumi tasemega kehas. Need on kaks keha jaoks väga olulist mikroelementi, mille peamine ülesanne on kehas rakutasandil veetasakaalu reguleerimine. Kui organismis on kaaliumit ja naatriumit parasjagu, saab keha ka palava ilmaga tavarütmis töötada, ilma, et meid vaevaks pidev janu. Naatriumit saame tavalisest söögisoolast, mida paljud inimesed kipuvad päevas isegi liiga palju tarbima, kaaliumist võib aga kehal palava ilmaga sootuks puudus olla, mistõttu võiks aeg-ajalt nautida mõnusaid kaaliumirikkaid toite.

Palava ilmaga on tore veemõnusid nautida. Foto: Adobe Stock

Väike avokaadoamps on tõeline suvine nauding

Toreda ampsu saad, kui poolitad parajalt küpse koorimata avokaado, eemaldad kivi ja pistad tekkinud õõnsusesse mõned krevetid ja poolitatud kirsstomatid ning lisad peale kaunistuseks petersellilehekese. Selleks, et avokaado värvus püsiks ilus roheline, pigista peale veidi sidrunimahla. Serveeri avokaado käharal salatilehel. Kui nii palju „möllata” ei viitsi, võid ka avokaado koorida, sektoriteks tükeldada ja ülejäänud koostisosad samuti tükeldada ning juurde segada. Ka nii saad nautida suurepärast tulemust. Lihtsuses peitub võlu ja vahest ei peakski enda kannatust meistriteoste loomisega proovile panema.

Avokaadost ja mereandidest saad maitsva ja tervisliku salati. Foto: Adobe Stock

Banaanid on soolestiku sõbrad

Banaanid ei ole head mitte ainult kaaliumi poolest, vaid nende üle rõõmustab ka meie soolestik. Kui sööd banaani enne hommikusööki, siis võid kindel olla, et sinu armas soolestik hakkab kohe tootma teatud häid baktereid, mis aitavad rahustada  gaasi tootmist kõhus ja sa ei ole päeval hädas gaasidest punnis kõhuga, mis on kerge juhtuma istuva kontoritöö puhul.

Varsseller sobib hästi toorsalati ja mahla sisse

Krõmpsuta kehale vee andmiseks veidi sellerit või lisa seda mõnusa suvise toorsalati sisse. Boonusena sisaldab seller ka paljude kasulike omadustega flavonoide, millele omistatakse ka põletikku vähendavaid omadusi. Arvatakse, et seller on ka hea abimees, mis hoolitseb soolestikus tekkivate gaaside kontrolli all hoidmise eest. Vahelduseks võid valmistada ka sellerist mahla ja seda enne hommikusööki juua.

Tee küpsetatud tomatitega mõnus õhtusöök

Eriti hea, kui sinu lõuna- või õhtusöök sisaldaks küpsetatud tomateid, sest lisaks kaaliumile, sisaldavad need antioksüdanti lükopeeni, mis toimib kehas põletikuvastase ainena.

Küpsetatud tomatite kõrvale võid vahelduseks lihale pakkuda aurutatud sparglit, brokkolit, porgandit ja lillkapsast. Selleks koori sparglivarte alumine puitunud osa porgandikoorimise noaga ja aseta kooritud sparglid aurutamispoti sõelale. Seejärel tükelda lillkapsas õisikuteks (suuremad õisikud poolita), puhasta paar porgandit ja viiluta need umbes sentimeetri jämedusteks viiludeks, lisa mõned brokkoli õisikud ja lase kõigel sellel heal-paremal umbes 5–8 minutit auruga küpseda. Kui spargel on mõnusalt krõmps ja lillkapsas kergelt rahke, tõsta pott tulelt ja serveeri toit kohe soojalt. Tulemuseks on värvikirev taldrikutäis, millele maitsestamiseks võid lisada ürdisoola ja kvaliteetset külmpress õli.

Tomatitega saad ahjus nii maitsva taimetoidu kui ka mahlaka kana- või kalaroa.
Foto: Adobe Stock

Võib muidugi juhtuda, et sinu meespere ainult taimetoiduga ei lepi. Sellisel juhul võid proovida küpsetada ahjus kana või kala tomatikasukas. Aseta kana- või kalafilee ahjuvormi küpsetuspaberile, maitsesta soola, piprasegu ja maitserohelisega, lao peale rohkesti tomativiile. Kala puhul võid enne tomateid panna ka seibideks tükeldatud varssellerit. Seejärel valmista 2–3 supilusikatäit majoneesi-hapukoore segu ja sega see umbes sama koguse endale meelepärase mahedamaitselise riivitud juustuga ning määri saadud segu ühtlase kihina tomatitele. Pane roog umbes pooleks tunniks ahju küpsema. Ahjusooja võiks olla 170–200 °C. Juustu-hapukoore-majoneesi segu tekitab mõnusa kooriku, mille all kala või kana kenasti tomatimahlas küpseb. Lõpptulemus on mahlane isegi siis, kui see veidi kauemaks ahju jääb.

Samal ajal kui toit ahjus küpseb valmista värske toorsalat. Võta paar peotäit värskeid spinatilehti, tükelda mõned maasikad ja lisa veidi fetajuustu kuubikuid. Võta kõike just niipalju, nagu tundub paras kogus kohe ära söömiseks. Sega see kõik läbi väikese koguse kvaliteetse külmpressitud õliga. Kasuta näiteks oliivi-, sacha inchi, kurgirohu- või argaaniaõli. Viimistlemiseks raputa salati peale näpuotsatäis kooritud kanepiseemneid. Seda salatit võib palaval päeval ka iseseisva toidukorrana nautida. Kui maasikahooaeg läbi, siis lase fantaasial lennata ja kasuta maasikate asemel kirsstomateid, rediseid, paprikat, värsket kurki, granaatõuna seemneid, kreekapähkli tuumi, õuna, oliive, värskeid herneid, avokaadot jms. Värsket kraami võib süüa ju nii palju, kui isu on, ilma et südametunnistus piinleks saadud kalorite pärast.

Amarant sisaldab rohkelt vitamiine ja mineraale

Amarandi- ehk rebaseheina seemned on tõeline looduse varasalv. Lisaks kõrgele kaaliumisisaldusele paistavad nad silma kiudainesisalduse poolest. Neis seemnetes leidub ka hulgaliselt B-grupi vitamiine, rauda, tsinki, vaske, mangaani, kroomi, seleeni, fosforit, magneesiumit, kaltsiumit ja E-vitamiini. Amaranti võib keeta eraldi, kuid võib lisada ka hommikusele hirsipudrule. Selleks pese hirss korralikult sõelal läbi ja pane paar supilusikatäit amaranti koos hirsiga samaaegselt potti hauduma. Hauta umbes 20 minutit. Koos hirsiga saab tulemus mahedam ja ei ole ehk nii harjumatu maitsega. Magusama maitsega pudru saad, kui kasutada hautamisel kookosõli.

Lõpetuseks veel üks ammu teada, aga hästi ära unustatud nipp: Suvisel ajal on eriti kasulik juua lisaks tavalisele veele ka mineraalvett, mis aitab samuti taastada higiga kehast väljauhutud mineraalainete tasakaalu. Õue minnes võid pista aga peale veepudeli kotti ka ühe banaani, et kodust eemal viibides kiirelt keha jõu- ja kaaliumivarusid täiendada.

Lisa kommentaar

Email again: