Miks ma nii väsinud olen?
Fotod: Adobe Stock, Kräuterhaus Sanct Bernhard
Kui oled väsinud hilisõhtul, siis on ilmselgelt aeg magama minna. Aga mis siis, kui oled ärgates endiselt väsinud ja see uimane tunne ei kao päeva jooksul kuhugi? Kunas peaks olema väsimuse suhtes tõeliselt valvas?
Väsimus on viis, kuidas meie keha meiega suhtleb. Sageli jääb kehal puudu piisavast öisest unest ja ta juhib sellele meie tähelepanu, andes sellest väsimusega märku. Sellisest väsimusest on kõige lihtsam võitu saada.
Kuid mitte alati pole väsimuse põhjuseks unepuudus ja vahel võib see koguni olla märk mõnest tervisemurest. Seetõttu tasub neil, kes on pidevalt väsinud või unised, kindlasti lähemalt uurida, mis seda põhjustab.
Siit leiad mõned võimalikud väsimuse põhjused ja tegevused, millest võib abi olla.
Ohtlik üleväsimus ja mikrouni
Enamasti on väsimus üsna kahjutu nähtus, mille põhjuseks on unenappus. Sel juhul aitab kõige paremini hea ja kosutav uni. Kuid mõnikord on valel ajal magama jäämisel ka traagilised tagajärjed, näiteks siis, kui autoroolis olijat tabab mikrouni (narkolepsia hoog).
Väsimus ja unisus aeglustavad reageerimiskiirust ning
häirivad tähelepanu ja koordinatsiooni. See on eriti ohtlik, kui viibid
autojuhi, ratturi või jalakäijana liikluses, kuid ka paljud tööõnnetused ja
kodused äpardused on üleväsimuse tulemus.
Liiga palju und
Tavapäraselt magame me nii kaua, kuni me pole enam väsinud – vähemalt siis, kui meil on selleks võimalus. Kuid ka liiga kaua põõnates võib magamisest ära väsida. Liiga pikk uni rikub meie biorütmi ja seeläbi ka ainevahetust ja hormoonide regulatsiooni. Me muutume väsinuks ja loiuks. Seega on liiga rohkel unel sarnane mõju kui liiga vähesel unel.
Kui palju und me vajame?
Mõned inimesed saavad hakkama kuue tunniga, teised vajavad aga magamiseks kümmet tundi. Kuidas siis teada saada, kui palju und sa vajad? Parim on oma unevajadust ise täpsemalt uurida. Unevajaduse saab ideaalis teada puhkuse ajal, sest siis ei pea tõttama kohtumistele ega lootma äratuskellale.
Kui sul pole vaja kindlal ajal üles tõusta, ühtlustub uneaeg juba mõne päeva pärast. Nii saad teada, mitu tundi peaksid öösel magama, et olla hommikul puhanud. Kui igapäevaelu ja selle kohustused uuesti algavad, saad oma une- ja ärkamisaega puhkuse ajal välja arvutatud tundide järgi kohandada, et magada täpselt nii kaua, kui su keha vajab.
Nakkushaigused
Kas tunned end järsku väsinuna ning sellele järgneb peavalu, kurguvalu, nohu või mõni teine ebameeldiv hingamisteede nakkushaiguse sümptom? Sel juhul annab keha märku, et vajab täiendavat energiat haigustekitajatega võitlemiseks: just seetõttu tunnedki end väsinud ja nõrgana.
Parim viis sellise väsimusega toimetulemiseks on puhata ja magada just nii palju, kui keha vajab. Kui võtad lisaks kasutusele ka koduse profülaktika, näiteks taimeteed ja vitamiinirohked toidud, võib juhtuda, et kehal õnnestub „haigusekratile“ kiiresti tuul alla teha ja sa ei jäägi päriselt haigeks. Abi võib olla sellestki, kui võtad C-vitamiini ja D-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid. Head looduslikud abimehed on ka mesi, ternespiima pulber, kibuvitsamarjad ja kibuvitsapulber.
Vedelikupuudus
Millal sa viimati klaasi vett jõid? Kas sellest on juba paar tundi möödas? Veepuudusest annab keha sulle samuti väsimusega märku. Sinu keha ütleb sulle, et palun võta nüüd klaasike vett ja joo see ära. Vesi muudab vere taas vedelamaks ja vere voolukiirus normaliseerub. Kui vesi joodud, saab ka piisav kogus toitaineid ja hapnikku liikuda taas just sinna, kus neid parajast kõige rohkem tarvis on. Kui sul on veepuudus, võib klaasike vett peaaegu imesid teha: tänu sellele on võimalik saada taas väga kiiresti uuesti vormi ja olla ärksam.
Toitainete puudus
Selleks, et normaalselt toimida, vajab meie keha suurt hulka erinevaid toitaineid. Parim on neid saada täisväärtuslikust toidust, kuid kahjuks ei võimalda meie kaasaegne elustiil ja toitumine sageli keha piisavalt vajalike toitainetega varustada isegi üldjoontes tervisliku ja tasakaalustatud toitumise korral.
Meie laiuskraadidel on raua, B-vitamiinide (eriti B12) ja D-vitamiini puudus üks levinumaid väsimuse põhjusi. Kui oled pidevalt väsinud ja magamisest pole suurt tolku, siis tasub kindlasti paluda arstil nende ainete väärtusi kontrollida. Nende kindlaksmääramine käib tavaliselt lihtsalt ja kiirelt, kuid arvestada tuleb vereproovi andmisega. Kui analüüsi tulemused näitavad mõne olulise toitaine puudust, saab selle parandamiseks toitumist muuta ja vajadusel ka sihipäraselt toidulisandeid võtta.
Toidutalumatus
Meie keha ei reageeri alati allergiaga, kui talle midagi konkreetset ei meeldi. Kui sul tekib pärast söömist kõhuvalu, iiveldus või kõhulahtisus, siis võib sul olla tekkinud talumatus mõne toiduaine suhtes. Sellisel juhul võib sinu organism olla väsinum, sest keha vajab seedetegevuseks tavapärasest rohkem energiat.
Selliste vaeguste korral tuleks välja selgitada, milliseid toite oleks parem vältida. Kui sul hakkab iga kord halb näiteks pärast piima joomist või saia söömist, on üsna lihtne järeldada, millistest toitudest loobuma peaksid. Kuid alati ei ole see nii lihtne. Vaeguste püsimisel tuleks kindlasti arstilt abi küsida, et nende põhjus temaga koos välja selgitada.
Kui toidusedelist jääb välja midagi olulist, võib olla mõistlik tarbida toidulisandeid. Eriti võib see kasuks tulla seni, kuni sa pole veel jõudnud oma toitumist muuta nii, et saaksid ka söögist kõik vajaliku kätte.
Pärast sööki tekkiv unisus
See, kui tunned end vahetult pärast söömist veidi unisena, on täiesti normaalne ega tähenda tingimata toidutalumatust. Seedimine on protsess, mis nõuab palju energiat. Väljend „leiba luusse laskma“ näitab, et juba vanarahvas teadis, et pärast söömist on mõistlik kehale veidi puhkust anda.
Seetõttu ei tohiks end kohe pärast lõunasööki kohvi või mõne muu ergutava joogi abil üles turgutada, et siis kiiresti tagasi tööle tõtata. Tassike kohvi võib küll mõni kord isegi head teha, kuid see ei tohiks olla asenduseks puhkusele, mida meie keha ka tööpäeva jooksul – lõunapausi ajal – hädasti vajab. Kes ei anna oma kehale piisavalt puhkust, ongi lõpuks üleväsinud.
Hapestumine
Tavapärasest väsinum võid olla ka siis, kui keha on liigselt hapestunud. Kasutades pH-testribasid, saad hõlpsalt teha kodus uriinianalüüsi, et selgitada välja, kas sinu keha happe ja aluse tasakaal on korras. Kui su keha on liigselt hapestunud, siis võib palju abi olla tasakaalustatud toitumisest. Samuti võib abi olla aluselistest toidulisanditest ja vannidest. Võid aluselisse vannivette ronida tervenisti või teha vanni vaid jalgadele.
Psühholoogiline stress
Stress, lein, mured, depressioon – see kõik nõuab palju mitte ainult meie psüühikalt, vaid ka meie kehalt. Meie keha kulutab kõige sellega toimetulekuks energiat, millest võib puudu jääda tema normaalseks toimimiseks. Tulemuseks võib olla pidev väsimus ja unisus.
Ajurveeda meditsiinis on stressi korral juba tuhandeid aastaid kasutatud ashwagandhat. Ashwagandha (Withania somnifera) on tuntud ka kui India ženšenn, talvekirss, mürkkarusmari, unemari ja uimastav juustumari ning arvatakse, et see võib vähendada stressi ja parandada une kvaliteeti.
Üks 2012. aastal läbiviidud randomiseeritud platseebo kontrolliga topeltpime uuring näitas, et ashwagandha alandab stressihormooni kortisooli taset. Lõdvestunud inimesed lõõgastuvad paremini, magavad sügavamalt ja on puhanumad.
Teine looduslik vahend, mida juba antiikajal stressi, kurnatuse ja väsimuse vastu kasutati, on safran. Seda idamaist vürtsi võiks kasutada näiteks küpsetistes ja ahjuroogades. Kellele safrani maitse ei meeldi, võib seda tarvitada ka kapslitena. Sellele lisaks võiks vaimse stressi korral tarbida B-vitamiine ja magneesiumit, mida soovitatakse ka ööund häirivate krampide korral.
Professionaalset abi need kodused vahendid siiski ei asenda. Tõsiste psühholoogiliste probleemide korral tuleb abi saamiseks kindlasti arsti poole pöörduda enne, kui need süvenevad ja tervisele ohtlikuks muutuvad.
Vahetustega töö
Kas sul on pidevalt muutuv tööaeg või töötad hilisõhtul? Siis võivad sageli tagajärjeks olla uinumisprobleemid ja väsimus. Paljud teadusuuringud on näidanud, et hilisõhtuste ja öiste vahetustega töö kahjustab tervist ja võimalusel tuleks valida töö, mis algab ja lõppeb mõistlikul ajal ning võimaldab iga päev enam-vähem samal ajal magama minna.
Kui see ei ole võimalik, võib abiks olla looduslik unehormoon melatoniin, mis aitab organismil muutuvate uneaegadega kohaneda ega tekita sõltuvust.
Foto: Adobe Stock
Oma keha signaalide tähelepanek
Meie keha meie parim nõuandja, kuid paljud meist kuulavad teda liiga harva. Pane tähele seda, millest su keha sinuga räägib. Kui oled pärast sööki väsinud, siis puhka veidi. Kui kõht hakkab valutama, siis mõtle, kas oled midagi valesti teinud. Kas sõid ehk midagi, mis su kehale ei sobi? Või kiirustasid süües liialt ja tõttasid pärast seda kohe tagasi tööle? Oled sa mõelnud sellele, et kui sirutad kiiresti käe valuvaigistite järele ja jätad tegelemata valu põhjusega, siis ei pruugi keha edaspidi enam oma vajadustest märku andagi.
Õpi oma keha armastama ja tema vajadustega arvestama. Lõppude lõpuks on ta meie parim sõber, kes on kannab meid läbi rõõmude ja eluraskuste ning ta on meile väga tänulik, kui me hoolime temast.
Muud väsimuse põhjused
Kas oled kõike eelnevat juba proovinud, kuid oled ikka pidevalt väsinud? Sel võib olla veel palju erinevaid põhjuseid, nagu sudu, hoonete kehv sisekliima ja nutiseadmete kasutamine vahetult enne magamaminekut. Alati on abiks piisavavalt pikk uni, tasakaalustatud toitumine, trenn ning võimalikult tervislik ja stressivaba elustiil. Vahel võib abi olla ka toidulisanditest või mõnest kodusest võttest, mis aitab unerütmi korda saada.
Kuid vahel võib olla põhjuseks ka mõni tervisemure, mis vajab ravi. Kui oled kõvasti vaeva näinud ja nii mõnegi abinõu kasutusele võtnud, kuid ei ärka ikka reipana, siis tasub kindlasti nõu pidada perearstiga. Ära sellega liiga kaua oota, sest vaid nii on kindel, et arst saab sind tõsisema tervisemure korral õige ajal aidata.
Loe lisaks https://www.drogerii.ee/blogi/19-nippi-mis-aitavad-paremini-magada
Drogerii poest leiad näiteks järgmised tervisetooted:
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ashwagandha-kapslid
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/melatoniin1-mg-pastillid-120-tk
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/b-kompleksvitamiini-kapslid
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ternespiima-kapslid-90-tk
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/minesan-aluseline-vannisool
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/minesan-mineraalidega-joogipulber-30-x-2-g
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/sb-sport-magneesium-400-supra-kapslid-120-tk
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/harmoonia-tee-120-g
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/aluseline-tee-100-g
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/rahustav-taimetee-viii-75-g