Kommenteeri

Moringa – kas imetaim või „hookuspookus”?

Tekst: Heilika Leinus
Foto: Adobe Stock

Viimasel ajal on üha populaarsemaks saanud moringa tee, pulber ja kapslid. Kas tõesti on tegemist imetaimega või on see üks järjekordne moenarrus, millelt erilist tervist parandavat mõju loota ei ole?
Moringa oleifera ehk õli-rõikapuu on kiire kasvuga heitlehine puu, mis on pärit India loodeosast Himaalaja lõunanõlvadelt ja võib kasvada kuni 15 meetri kõrguseks. Tänapäeval levib see taim kõikjal Aasiast Aafrika ja Lõuna-Ameerikani. Näiteks leidub teda mehhiklaste, californialaste ja filipiinlaste koduaedades. 

Moringa kasvab hästi soojas kliimas ja ei karda põuda. Foto: Adobe Stock.

Õli-rõikapuu talub hästi põuda ja on ka muidu ilmastiku suhtes väga vastupidav. Selleks, et põua ajal hakkama saada, kogub see taim oma lehtedesse ohtralt toitaineid. Arvatakse, et needsamad toitained ongi põhjus, miks paljud inimesed end moringatooteid tarbides väidetavalt paremini tunnevad. Nii kuulub moringa paikades, kus on talle sobiv soe kliima, ka kohaliku rahva toidulauale. Sellest valmistatakse salateid, küpsetisi, smuutisid ja maitsvat taimeteed. 

Seda, et inimeste enesetunne tundus moringat tarbides paranevat, märkasid juba tuhandete aastate eest ravitsejad, kes on aegade jooksul omistanud selle puu erinevatele osadele palju kasulikke omadusi. Näiteks on arvatud, et moringa tarbimine tõstab libiidot, puhastab keha, on põletikuvastase toimega, ravib haavandeid, vähendab kõhukinnisust, parandab nägemist ja seedimist, soodustab juuksekasvu, vähendab kortse ja stressi, normaliseerib veresuhkru taset, parandab südametööd, aitab hoida vaimset tervist ning annab energiat ja elujõudu. Samuti arvatakse, et õli-rõikapuu seemned aitavad väljutada sooleparasiite. Ajurveda meditsiinis soovitatakse moringat umbes 300 haiguse ennetamiseks ja raviks.


Õli-rõikapuu lehed on erkrohelised ja seemned tumepruunid. Foto: Adobe Stock.

Kuid millised nendest lubadustest on tõesed ja millised võib pigem liigitada platseeboefektiks? Kindlasti võib moringast abi olla siis, kui keha toidust piisavalt palju vajalikke toitaineid kätte ei saa, sest õli-rõikapuu lehed on justkui üks suur „vitamiinipomm“. Teadusuuringud on näidanud, et need sisaldavad koguni 92 erinevat toitainet ja mõnda neist väga ohtralt. Õli-rõikapuu on näiteks rikas kiudainete, mineraalide, aminohapete ja bioaktiivsete ühendite poolest, mis aktiveerivad, reguleerivad ja kiirendavad meie kehas ainevahetusprotsesse.  

Veelgi olulisem on ehk siiski see, et moringas on kokku 46 erinevat antioksüdanti ja 36 erinevat põletikuvastast ainet. Näiteks on seal ohtralt C-vitamiini, kvertsetiini ja klorogeenhapet. Antioksüdandid on ained, mis pidurdavad ja reguleerivad vabade radikaalide teket. Terves organismis valitseb antioksüdantide ja vabade radikaalide vahel tasakaal. Kui organismis on vabu radikaale liiga palju, muutuvad need aga meie kehale ohtlikuks. Antioksüdandid ja põletikuvastased ained katkestavad vabade radikaalide poolt alustatud ahelreaktsiooni, et selle käigus kahjustunud rakud ja koed saaksid taastuda ja terveneda. 

Moringa pulber ja kuivatatud lehed. Foto: Adobe Stock.

Peale selle on teadusuuringud näidanud, et moringa võib aidata ravida mitmeid haigusi. Näiteks võib õli-rõikapuu lehtede igapäevane tarbimine aidata langetada veresuhkru ja kolesterooli taset, mõjuda kasulikult suhkurtõve korral, aidata ennetada ja ravida vähktõbe ning vähendada põletikke. Kuigi neid omadusi kinnitavaid uurimistöid ei ole veel piisavalt, et Moringa oleifera raviomadusi ametlikult kinnitada ja see taim ka päriselt ravimites kasutusele võtta, võib kindlalt öelda, et tervisele kasulikke aineid on selles taimes ohtralt. 

Siiski tuleb tähelepanu pöörata sellele, et söömiseks kõlbavad vaid õli-rõikapuu lehed. Selle seemned on aga mürgised ja võivad suures koguses tarbimisel põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Seetõttu tuleb moringa kapsleid, teed ja pulbrit ning teisigi moringast valmistatud toidukaupu ostes hoolikalt jälgida, kes on nende tootja. Kui tootja on usaldusväärne, võib klaasikene moringateed hommikul hea ja reipa enesetunde anda küll.  

Moringa oleifera lehtede pulber sisaldab:
10x rohkem A-vitamiini kui porgandid
17x rohkem kaltsiumit kui piim
25x rohkem rauda kui spinat
15x rohkem kaaliumit kui banaan
7x rohkem C-vitamiini kui apelsinid
4x rohkem valke kui muna
92 toitainet
46 antioksüdanti
36 põletikuvastast ainet
18 amiinohapet
 

Kräuterhaus Sanct Bernhardi moringa tee leiad siit ja kapslid siit.

Loe lisaks:
https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-moringa-oleifera#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667394022000466
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4545797/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950081/

Lisa kommentaar

Email again: