Kommenteeri

Apteeker tuntud Saksa ettevõttest: oleme täielikult loomkatsete vastu

Tekst: Heilika Leinus
Fotod: Kräuterhaus Sanct Bernhard

Anthony Fischer on apteeker, kelle viis Kräuterhaus Sanct Bernhardi tööle huvi looduses leiduvate põnevate ainete vastu. Drogerii veebipoele antud intervjuus rääkis ta lähemalt, millega see Lõuna-Saksamaa ettevõte tegutseb ja miks sealsed tooted nii erilised on.

Millega Te täpsemalt Kräuterhaus Sanct Bernhardis tegelete?

Minu ülesanded on äärmiselt mitmekesised, ulatudes tootearedusest ravimite ja meditsiinitoodete ravimiohutuse järelevalveni.

Mis tõi Teid just Sanct Bernhardi tööle?

Mind huvitavad juba kooliajast peale erinevatest allikatest pärit looduslikud ained ja nende mõju inimkehale. Seetõttu tunnen end Kräuterhausis väga hästi.

Kui kaua Sanct Bernhard loodusravimeid juba toodab? Kuidas see kõik alguse sai?

Kräuterhaus Sanct Bernhardi ajalugu algas juba ammu väärtuslike ravimtaimede korjamisega Šveitsis Sanct Bernhardi mäe nõlvadel. 20. sajandi esimesel poolel pakendas ja müüs taimeteesid Düsseldorfis ettevõte Sanct Bernhard, mis registreeriti kaubamärgina 1903. aastal. 1960. aastatel läks ettevõte Bad Ditzenbachis elava perekond Schulzi kätte, kelle äri oli juba kaua enne seda tuntud eriliste kibuvitsa- ja kadakatoodete poolest. Sellest ajast peale on Sanct Bernhard oma tootevalikut pidevalt laiendanud – tänapäeval kuulub meie ettevõtte sortimenti üle tuhande erineva toidulisandi, loodusravimi, taimetee ja kosmeetikatoote.

Taimeteesid on Sanct Bernhard teinud juba 1903. aastat peale. Perekond Schulz on aga tuntud kibuvitsatoodete poolest. Pildil on auhinnatud teesegu ja C-vitamiinist pakatav kibuvitsapulber.

Kas Sanct Bernhardi asukoht ja omanikud on hiljem samaks jäänud?

Aja jooksul on Sanct Bernhard mõned korrad kolinud. Praeguses, tuntuks saanud kohas tegutseb ettevõte alates 2001. aastast. See pika ajalooga ettevõtte kuulub endiselt perekond Schulzile, nüüd juba mitmendat põlve. Väikse pereettevõttena alustanud firma on tänaseks kasvanud 500 töötajaga ettevõtteks, kes pakub meeldivat, kindlat ja väga mitmekesiste ülesannetega töökohta.


Kräuterhaus Sanct Bernhardile saab Bad Ditzenbachi ka külla minna, et seal ürdiaeda uudistada ja väikses armsas kohvikus käsitööna valminud maiuseid nautida.

Kui kaua on olemas olnud teie kuulus ürdiaed?

Räägite vist meie elamuste ürdiaiast. Nii tore, et seda teatakse juba isegi Eestis (naeratab laialt). Külastajatele avati see esialgu 3000 m² laiunud aed 2010. aastal. Seal kasvab umbes 500 erinevat taime, mis on istutatud teemade järgi – näiteks on seal eraldi ravimtaimede aed – ja see on igal juhul külastamist väärt. Selleks, et pakkuda külastajatele erilist elamust, on meie ürdiaias isegi inhalatoorium, kus saab hea enesetunde jaoks sisse hingate just sellist soolast õhku nagu mere ääres.

2021. aastal tehti elamuste ürdiaed veelgi suuremaks ja nüüd on selle pindala koguni 4500 m². Nüüd on seal uudistamiseks veelgi rohkem teemavaldkondi kui varem, näiteks on juurde tulnud taluaed. Rohkem võimalusi on ka istumiseks, lõõgastumiseks ja nautimiseks. Tänu uuele paviljonile saame ürdiaias ka ettekandeid pidada.

Kuidas valmivad Sanct Bernhardis uued toidulisandid?

Kõigepealt tekib tavaliselt uue toidulisandi idee meie juhatusel, tootearendajatel, turundusosakonnal, mõne muu osakonna töötajal või kliendil. Seejärel täpsustavad ideed meie tootearendajad, kes ka kontrollivad, kas seda on võimalik teostada. Eriti oluline on, et loodav toode oleks turvaline ja stabiilne. Meie tootearendusosakonnas töötab palju erinevaid eksperte, kelle hulka kuuluvad apteekrid, toitumisteadlased, ökotorfoloogid, bioloogid, toidukeemikud, füüsikud ja toidutehnoloogid. Lõpuks kirjutatakse retsept, mille põhjal hakatakse uut toodet valmistama. Kuna meie majas on ka labor, on meil võimalik oma tooteid igas arenguetapis täpselt analüüsida.

Nii valmivad Kräuterhaus Sanct Bernhardi toidulisandid ja muudki tooted.

Kes peab andma oma nõusoleku, et ideest saaks tõesti uus toode?

Kõik suured otsused teeb perekond Schulz. Tulevase toote ohutuses veendumiseks uurivad meie eksperdid kõigepealt põhjalikult sel teemal avaldatud kirjandust, tulemusi arutatakse eksperdirühmades. Kui need tingimused on täidetud, tuleb leida toorained, mis vastavad meie kõrgetele kvaliteedinõuetele. Seejärel teeb ettevõtte juhatus koostöös turundusosakonnaga uue toote kohta otsuse. Kui juhatus annab oma heakskiidu, tehakse retsept lõpuni valmis ja selle järgi valminud toodet analüüsitakse põhjalikult. Kui kõik on korras, ongi uus toode sündinud.

Kas igast ideest saab lõpuks toode?

Nii, nagu kõigil inimestel, on meilgi vahel raskusi oma ideede teostamisega. Kui pädev ametiasutus seab näiteks piirangud mõne koostisosa kasutamisele, loobume me selle kasutamisest. Aeg-ajalt on ka tehnilisi probleeme, mis teevad mõne toote arendamise raskest või koguni võimatuks. Õnneks juhtub seda siiski harva.

Milliste masinatega Sanct Bernhardi tooted valmivad?

Kräuterhaus Sanct Bernhardil on väga palju erinevaid masinaid, et saaksime toota kõiki meie valikusse kuuluvaid tooteid. Peale toidu toodame toidulisandeid pulbri, kapslite, tablettide ja vedelikena. Toorained on taimsed, loomsed ja mineraalsed. Meil on nii vedelaid õlisid kui õli sisaldavaid pehmeid, želatiinist kapsleid. Peale selle on meil hulk kosmeetikatooteid, nagu salvid, kreemid, palsamid, ihupiimad, šampoonid, vanniõlid, dušigeelid ja seebid. Kõike seda toodame ja pakendame Bad Ditzenbachis. Ka pakendid valmivad meil kohapeal. Muide, klientide jaoks, kes meile Bad Ditzenbachi külla tulevad on meil veel üks tore üllatus – teeme ise käsitööna valmivaid hõrgutavaid torte ja jäätist, mida saab kohapealt osta.

Kui palju tööst tehakse tänapäeval veel käsitsi?

Nii mõnegi toote pakendisse panemine toimub käsitsi. Näiteks peab paljusid teesid käsitsi pakendama. Samuti pannakse käsitsi pakendisse mõnesid toidulisandeid ja kosmeetikatooteid. Näiteks valatakse käsitsi kokku huulepalsamite ja teiste palsamite sisu. Seejärel pakend suletakse ja sellele pannakse käsitsi peale ka silt. Ka mõned loomadele mõeldud tooted ja kogu volditavatesse pappkarpidesse pandav kaup pakitakse käsitsi.  


Volditavatesse papist pakenditesse pannakese tooted tänapäevalgi veel käsitsi. Nii on see ka glükosamiini ja kondroitiini sisaldava toidulisandi puhul, mida soovitatakse kasutada liigeste tervise hoidmiseks.

Kuidas teete koostööd arstide, apteekrite ja teadlastega?

Nagu eelnevalt mainitud, osalevad meie arendus- ja tootmisprotsessis paljud erinevad eksperdid. Ajakirjad, uudiskirjad, uurimistööd ja muu erialakirjandus aitavad meil pidevalt teadusmaailmas toimuvaga kursis olla. Peale selle võtame sageli appi ka ülikoolides töötavad teadlased.

Kuidas Kräuterhaus Sanct Bernhardi tooteid katsetatakse? Kas teete ka loomkatseid?

Tooteid analüüsivad ja testivad meie ettevõttes töötavad eksperdid. Kosmeetikatooteid testitakse täiendavalt ka väljaspool ettevõtet. Oleme täielikult loomkatsete vastu ja me ei telli selliseid katseid ka üheltki teiselt ettevõttelt. Konserveerimisega seonduvat laseme samuti väljaspool ettevõtet analüüsida, et meie kliendid saaksid alati parima kvaliteediga toote.

Kräuterhaus toodab ka ravimeid. Mille poolest erinevad toidulisandid ravimitest?

See on eelkõige õiguslik küsimus. Toidulisandid kuuluvad õiguslikult toiduameti tegevusvaldkonda ja ravimid ravimiameti omasse. Ravimi tootmiseks on vaja ametlikku luba, mis antakse vaid siis, kui nii tulevane toode kui tootmisprotsess on seadustega täielikult kooskõlas. Need reeglid on Saksamaal väga ranged. Eranditult kõigi ravimite turuletoomiseks on vaja luba või need tuleb registreerida. Selleks tuleb esitada põhjalikud andmed farmakoloogia, toksikoloogia, farmakokineetika ja näidustuste kohta. Kui ravim heaks kiidetakse, võib seda müüa ja turustada kasutamiseks loas märgitud näidustuste korral.

Kuna toidulisandid on seaduse järgi toit, siis ei tohi nende reklaamimisel rääkida üheski näidustusest ega raviomadusest. Kasutada tohib vaid väiteid, mille on teatud koostisosade puhul üldiselt heaks kiitnud Euroopa Toiduohutusamet (EFSA). Euroopas eristatakse ravimeid rangelt toidulisanditest. Meie ravimitele on müügiluba antud vaid Saksamaal, Euroopa-ülest luba me taotlenud ei ole. Seetõttu võime neid müüa ja reklaamida üksnes Saksamaal.


Toidulisanditele tohib omistada vaid neid kasulikke toimeid, mille olemasolus ei kahtle ka Euroopa Toiduohutusamet. Näiteks on EFSA kinnitanud, et Sanct Bernhardi mälukapslites leiduvad biotiin, jood, niatsiin ning vitamiinid B1, B6 ja B12 aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele toimimisele.

Kas avaldaksite mulle veel lõpetuseks, millistest ideedest on hetkel Sanct Bernhardis tooted saamas? Kas võime juba ette uute ja põnevate toodete üle rõõmu tunda?

Meil arendatakse pidevalt uusi tooteid. Püüame ikka ja jälle väikse valiku uusi tooteid turule tuua. Nende hulka kuuluvad erilised teesordid, kreemid ja spetsiaalsed salvid, veganitele sobivad valguallikad, erilised ensüümid ja ekstraktid. Ka loomaomanikud ja nende neljajalgsed sõbrad saavad peagi uutest toodetest rõõmu tunda.

Sanct Bernhardil on palju häid tooteid neljajalgsetele sõpradele. Peagi tuleb neid juurde.

Lisa kommentaar

Email again: