Kommenteeri

Toitumisnõustaja soovitab: vitamiinid ja mineraalid tulgu ennekõike toidust

Tekst: Kerttu-Kadi Vanamb

Kevadväsimus paneb paljud vitamiinide ja toidulisandite järele haarama ja vitamiinivaeguse korral võib neist tõesti abi olla. Kuid nende võtmisega tasub siiski hoolikas olla.

Toitumisnõustaja ja treeneri Krete Junsoni sõnul tuleks vajalikud mineraalid ja vitamiinid kätte saada ennekõike toidust. „Toidulisandid ei ole meile tingimata vajalikud, küll on neis mõningaid komponente, mida me ei pruugi toidust alati saada. Üks neist on D-vitamiin ja teine oomega-3-6-9 rasvade kombinatsioon, kui näiteks piisavalt kala ei tarbita,” rääkis Krete. Kui toidulaud mitmekesine ei ole, või mõni toiduaine on menüüst välja lülitatud, siis tuleks toidulisanditest tuge otsida.

„Piisab multivitamiinikompleksist, kus on enamik vitamiinidest olemas,” sõnas toitumisnõustaja. Ühes tabletis on tema sõnul tavaliselt nii suur kogus vitamiine, et see katab üle 100% meie kogu päevasest vajadusest.

Ükski toidulisand maagiliselt terveks, rahulikuks või tugevaks ei tee. Küll aga korrapärane uni ja päevane rütm, kehaline aktiivsus ja tasakaalukas ning mitmekülgne toitumine. „Kui tunned, et oled uimane, siis tasub rõhku panna värvilistele toitudele, köögi- ja puuviljadele, mis on juba oma sisalduselt vitamiinide ja mineraalide poolest palju rikkalikumad. Ka smuuti on hea valik, sest smuuti koostisesse kuuluvad toitained imenduvad kiiremini ja vajaliku saab kohe kätte,” andis Krete nõu.

Tasub tähele panna, et toitumisnõustajad toidulisandeid ei soovita, seda teevad vastavad spetsialistid. Niisama igaksjuhuks toidulisandeid tarbima siiski ei tasu. Krete sõnul on paljudel põhjamaade inimestel D-vitamiini puudus ja tavalisest sagedamini esineb ka rauavaegust. Seevastu enamike teiste mineraalide ja vitamiinide vajadus tuleb mitmekülgselt toitudes enamikul inimestest kiiresti kokku.


Lisa kommentaar

Email again: