Q10 ehk ubikinool: Kas seda on meile vaja?
Tekst: Kräuterhaus Sanct Bernhard, Ulvi Leinus, Heilika Leinus
Foto: Käuterhaus Sanct Bernhard
Koensüüm Q10 ehk ubikinool avastati 1957. aastal Wisconsini ülikooli põhjaliku uurimisprogrammi raames. Seda peeti aastaid omamoodi rakkude vananemise vastaseks imerohuks. Selle avastamine tõi kaasa tõelise hüpe kosmeetika- ja toidulisandite tööstuses. Uued uuringud on aga jõudnud järeldusele, et keha peab koensüümi esmalt teisendama, et ta seda üldse kasutada saaks.
Foto: Kräuterhaus Sanct Bernhard
Ubikinool ongi just see koensüümi Q10 muundatud vorm, mida
keha saab kohe kasutada. See teisendusprotsess teeb keha jaoks Q10 kasutamise
palju lihtsamaks. Nii nagu on teada, et alkohol siseneb suhkru lisamisel verre
kiiremini, saab ka ubikinool imenduda ja organismis kiiremini omastuda kui selle
algne vorm.
Mis on Q10 ja
ubikinool?
Koensüüm Q10 kuulub vitamiinidega sarnaste ainete rühma ja on meie igapäevase toitumise oluline osa. Inimorganismis leidub Q10 peamiselt südames, maksas ja neerudes. On teada, et meie keha toodab ubikinooni loomulikul teel umbes 0,5–2 grammi päevas. Lisaks sellele saame ka teatud toiduainetest päevas 5–10 milligrammi ubikinooni. Sellisteks toiduaineteks on liha, kala, pähklid, kaunviljad, soja ja teatud taimeõlid, mis on ubikinoonide poolest eriti rikkad.
Koensüümi Q10 leidub raku mitokondrite – rakkude pisikeste „jõujaamade“ – sisemembraanis, kus see osaleb keemilises energia tootmise protsessis. See tähendab, et Q10 on inimese rakkude ainevahetuse jaoks ülioluline, kuna see aitab toitaineid põletada ja energiaks muuta. Nii Q10 kui ka ubikinool kuuluvad nn ubikinoonide hulka. Ubikinoonid esinevad inimorganismis tavaliselt koensüüm Q10 ehk ubikinoon-10 kujul, mis tähendab, et need on täielikult oksüdeeritud kujul. Neid kasutatakse ka paljudes kosmeetika-toodetes ja toidulisandites. Ubikinool seevastu on ubikinooni täielikult redutseeritud ehk aktiveeritud vorm. Inimorganismis on seda palju harvem ja ka toidulisandites ja kosmeetikas kasutatakse seda vähem. Ubikinooliga tehtud katsed on aga näidanud oluliselt kiiremaid ja positiivsemaid tulemusi kui koostisainega Q10.
Kus ja kuidas ubikinoon ja ubikinool toimivad?
Ubiknioone leidub kõikjal kehas. Sellele viitab ka nende ainete nimi: sõna „ubique“ tähendab ladina keeles „kõikjal“. Selle põhjuseks on asjaolu, et ubikinoonid võivad tekkida praktiliselt kõigis organismi elusrakkudes. Lisaks peetakse ubikinooli kõige võimsamaks antioksüdandiks. Teadustööd näitavad, et see kaitseb rakke vabade radikaalide eest, mis tekkivad organismi ainevahetuse käigus ja võivad liigselt kuhjudes rakke kahjustada. Seetõttu arvatakse, et ubikinool võib mõjuda eriti positiivselt vananemisprotsessis. Vanuse kasvades ja statiinide võtmisel langeb Q10 tase vereseerumis ja kudedes. Arvukad teadusuuringud annavad põhjust oletada, et koensüüm Q10 aitab alandada vererõhku ja vähendab südamehaiguste riski, toetab vereringet ja neuroloogiliste haiguste ravi ning hoiab naha tervena.
Kunas keha vajab täiendavalt toidulisandit Q10?
See oleneb paljudest asjaoludest. Nii, nagu kõigi teistegi toidulisandite puhul, mängivad siinkohal olulist rolli meie toitumine ja elustiil. Ebatervislik toitumine, alkohool, sigaretid ja liiga vähene liikumine võivad põhjustada meile selle oluliste aine defitsiiti. Kui kehal on vajalikest ainetest puudu, tuleks neid toidulisanditega juurde võtta – eriti siis, kui seda viga toitumise ja elustiiliga parandada ei õnnestu.
Ubikinool vanemas eas
Paljud uuringud viitavad ka sellele, et ubikinooni kontsentratsioon väheneb vanuse kasvades. Ubikinooni muundumine aktiveeritud vormiks ubikinooliks on vanemaealistel samuti sagedamini häiritud. Eriti vanematel inimestel, kellel on maksahaigus, diabeet või südame-veresoonkonna või neuroloogilised haigused, on uuringutes täheldatud oluliselt madalamat ubikinooni ja ubikinooli kontsentratsiooni. Seega on Q10 täiendav tarbimine eriti soovitatav tasakaalustamata toitumise korral ja seda eriti vanemas eas. Sel juhul võivad tervisele kasulikult mõjuda Q10 50 mg või 100 mg kapslid või Q10 bioaktiivsed kapslid. Liigtarbimisest tuleks aga hoiduda ka vanemas eas. Olgu öeldud, et Kräuterhaus Sanct Bernhard kasutab toidulisandites ainult puhast, 100% looduslikku, kromatograafiliselt puhastatud kõrgeima kvaliteediga Q10 (KANEKA), mis on saadud pärmi kääritamise teel ja on absoluutselt identne meie keha enda Q10-ga.
Meie poest leiad:
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/koensuum-q10-100mg-monokapslid-90-tk
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/koensuum-q10-50-mg-monokapslid-300-tk
https://www.kraeuterhaus.de/blog/ubiquinol-q10/
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/naokreem-e-vitamiin-q10-mesilasemapiim-100-ml