Mis teeb argaaniaõli eriliseks ja õigustab tema kõrget hinda?
Fotod: Adobe Stock
Argaaniaõli saab kasutada mitmeti ja sellel on palju positiivseid omadusi. Seda saab näiteks lisada maitsva kastena salatile või kanda hoopis hooldava ja toitva õlina nahale. Argaaniaõli peetakse üheks kõige kallimaks ja eksklusiivsemaks õliks maailmas. Mis teeb selle nii eriliseks ja õigustab kõrget hinda?
Foto: Adobe Stock. Kitsed maiustavad argaaniapuul
Berberi oliiviõli
Argaaniapuu on üks vanimaid puid Maal. Väidetavalt on see
Maroko edelaosa poolkõrbest pärit puu kasvanud siin ligi 80 miljonit aastat.
Ammustel aegadel oli see puu levinud kogu Põhja-Aafrikas, kuid tänapäeval
kasvab ta vaid 2,5 miljonil hektaril ja see väike kasvupiirkond on arvatud
UNESCO biosfäärikaitseala koosseisu. Kuna argaaniapuu kasvab poolkõrbes, tungib
tema juurestik kuni 30 meetri sügavusele pinnasesse, mistõttu on ta võimeline
taluma pikaajalist põuda ja kuiva kliimat. Selle puu juurestikul on ka oluline
roll pinnase erosiooni takistamisel. Puu ise on 8–10 meetri kõrgune, võib elada
150–200 aasta vanuseks ning on äärmiselt vähenõudlik oma kasvutingimuste
suhtes. Marokos elavad berberid on juba sajandeid kasutanud argaaniaõli
traditsiooniliste roogade maitsva koostisosana, tervist edendava vahendina ning
naha, juuste ja küünte hooldamiseks. Seepärast kutsutakse seda õli ka berberi
oliiviõliks ja vedelaks kullaks.
Argaaniaõli ekstraheerimine – traditsiooniline tootmismeetod
Argaaniaõli ekstraheeritakse argaaniapuu (Argania spinosa) viljade tuumadest. Vilja südamikus on väga kõva koorega pähkel, mis sisaldab ühte kuni kolme mandlikujulist seemet. Valmides muutub vili kollakaks ning valmimise lõppjärgus juuli lõpus või augusti algul, kui vili puu otsast maha potsatab, on see kaetud punakaspruuni kuiva koorikuga.Argaaniaõli tootmine on keeruline protsess. Ühe liitri õli saamiseks kulub 30–50 kilogrammi vilju, mis vastab mitme puu saagile. See on ka põhjus, mis seletab selle õli suhteliselt kõrget hinda. Argaaniapuu vilju korjavad Maroko naised traditsiooniliselt käsitsi, seejärel viljad kuivatatakse ja eraldatakse aromaatsed seemned tuumadest. Pärast seda seemned röstitakse ja neist valmistatakse pasta, mida sõtkutakse, lisades segule samal ajal leiget vett. See protsess kestab kuni 24 tundi ja lõpptulemuseks on kuldne õli. Tootmine on koondunud kooperatiividesse, kus töötavad naised, kellele on see sageli ainsaks võimaluseks töötada väljaspool kodu ja saada selle eest ka tasu.
Foto: Adobe StockÕli tõelistele gurmaanidele
Argaaniaõli ei muuda eriliseks mitte ainult eksklusiivne ja ainulaadne tootmismeetod. Selle mahe pähkline aroom teeb selle populaarseks ka köögis. Lisaks traditsioonilisele kasutamisele Maroko roogades, nagu kuskuss ja tadžinid, saab külmpressitud ja röstitud argaaniaõli väga hästi kasutada ka külma kastmena salatite peal või praadimisel ja küpsetamisel (suitsemispunkt umbes 250°C).
Toidulisandid ja hooldus argaaniaõli toodetega
Tänu sellistele väärtuslikele koostisosadele nagu küllastumata rasvhapped ja antioksüdandid on argaaniaõli väga tervislik ning berberid kasutavad seda traditsiooniliselt nii seedetrakti vaevuste kui ka südame- ja vereringeprobleemide korral. Oma suurepäraste omaduste tõttu on argaaniaõli ka populaarne hooldustoode. See sobib hästi kõikidele nahatüüpidele, kuna imendub kiiresti, ei ummista poore ning seetõttu sobib ka aknele kalduva naha hooldamiseks. Muuhulgas on ta väga efektiivne ka rabedate juuste või lõhenenud küünte hooldamisel. Kõigil eelpool nimetatud omaduste tõttu kasutatakse seda väärtuslikku õli üha enam selliste kosmeetikatoodete koostises, nagu kehakoorijad, kehavõid ja näokreemid. Arvatakse ka, et argaaniaõli aitab vananemist aeglustada, kuna see niisutab nahka väga sügavalt. Puhtal kujul või kapslitena on see eriti soovitatav keskealistele. Mehed ja naised, kes kasutavad argaaniaõli, paistavad sageli kuni kõrge vanaduseni silma noorusliku välimuse ja tervise poolest.
Drogerii veebipoe valikust leiad:
https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/argaaniaoli
Sulle võivad huvi pakkuda ka need lood:
https://www.drogerii.ee/blogi/supertoit-voi-tuhi-jutt-kas-kibuvitsamarjadest-voib-toesti-kasu-olla
https://www.drogerii.ee/blogi/agaavide-saladus-armsad-pikk-nina-nahkhiired
https://www.drogerii.ee/blogi/uksteist-nouannet-kookosoli-kasutamiseks
https://www.drogerii.ee/blogi/joome-terviseks-isemoodi-matchat-ja-rohelist-teed
https://www.drogerii.ee/blogi/moringa-kas-imetaim-voi-hookuspookus